تهران – تیترایران– بنیاد شهید با ده ها هزار میلیارد تومان ثروت قصد ندارد حداقل عدالت ممکن را درباره خانواده شهدا در نظر بگیرد و معوقات ناچیز آنها را به موقع پرداخت کرده و زیان ۲۰ هزار میلیاردی وارده شده به آنها را جبران کند.

به گزارش تیترایران به نقل از تحریریه ؛اینکه بعد از ۴۰ سال از تاریخ انقلاب بنیاد شهید و امور ایثارگران چه برخوردهایی با خانواده شهدا می کند به داستان پرغصه ای تبدیل شده است که باید با صدای بلند خواند و آنرا برای نسل های بعد تکرار کرد تا بهتر با مدعیان فرصت طلب تاریخ سرزمینشان آشنا شوند. نهادی که مسئول رسیدگی به خانواده شهدا و ایثارگران است در یک حساب ساده ۲۰ هزار میلیارد تومان به آنها زیان وارد کرده است.

سال ۱۳۹۳ شهیدی محلاتی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت که حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت معوقات لازم است.

از آن موقع تاکنون بیش از ۳ سال می گذرد و بنیاد شهید و امور ایثارگران با چندین مجموعه کلان اقتصادی با ده ها هزار میلیارد تومان دارایی که ادراه آن را به میلیاردرها سپرده؛ و همچنین با داشتن بودجه مستقیم از مجلس شورای اسلامی هنوز نتوانسته است آن ۱۳۰۰ میلیارد تومان را تامین کند!

پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ دولت تلاش کرد با پرداخت دیرهنگام معوقات ایثارگران آنها را بدهکار کند. رسانه ها دولتی در آن مقطع اعلام کردند که طبق دستور رئیس جمهور؛ معوقات سال ۹۲ و ۹۳ ایثارگران با رقم ۶۰۰ میلیاردی در هفته آینده پرداخت می‌شود. رئیس بنیاد شهید در این باره گفت: این معوقات مربوط به حدود ۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر از ایثارگران است.

عملکرد بنیاد شهید نشان می دهد که این نهاد متولی امور ایثارگران معوقات را به گروگان گرفته و آن را به ابزار باج گیری از این قشر تبدیل کرده است. به طوری که در دی ماه سال ۹۶ رییس بنیاد شهید بار دیگر در انظار ظاهر شد و اعلام کرد که معوقات اغلب خانواده های شهدا و ایثارگران پرداخت شده، اما میزان مطالبات باقیمانده نیز تا پایان سال جاری پرداخت می شود. از پایان سال ادعایی ۲ هفته گذشته و هنوز به وعده داده شده عمل نشده است.

علیرغم بازی ادامه دار بنیاد شهید با خانواده های شهدا و ایثارگران، پرداخت معوقات پس از سال ها تاخیر با نرخ های ثابت پایان ماجرا نیست و یک حساب سرانگشتی نشان از رقم مفقودی زیادی است که بنیاد شهید موظف است آنرا جبران کند. چه درباره درصدی از جاععه ایثارگری که هنوز معوقات خود را دریافت نکرده اند و چه کسانی که معوقات را  دریافت کرده اند. هر دو باید طبق قانون جبران شود.

رییس کنونی بنیاد شهید تاکنون چندین رقم برای معوقات ذکر کرده و از جمله به پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان اشاره کرده است. تاخیر چهار ساله در پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان و تنزیل رقم مذکور با نرخ تورم نشان می دهد که خانواده شهدا هر یک ۷۴ درصد و در مجموع ۳۷۰۰ میلیارد تومان زیان کرده اند.

به عنوان مثال اردیبهشت سال گذشته قیمت سکه حدود ۱ میلیون تومان و هم اکنون بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. یعنی اگر یک خانواده شهید نه ۴ سال پیش که سال گذشته ۱۰۰ میلیون معوقه خود را گرفته بود می توانست با آن ۱۰۰ سکه طلا خریداری کند و حالا می تواند کمتر از ۶۰ سکه طلا خریداری کند.

طبق قانون(نحوه محاسبه ارث، دیه، ارثیه و …) بنیاد شهید موظف است رقم ها را به روز کرده و مانع از اجحاف کنونی در حق این قشر شود. و البته ظلم گذشته را نیز جبرران نماید.

با توجه به تعداد حدودا ۲۸۰ هزار نفری شهدای جنگ تحمیلی و شیوه ای که بنیاد شهید برای پرداخت بازنشستگی خانواده شهدا و ایثارگران در پیش گرفته است، تاکنون بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان با تاخیر در پرداخت ها به این اقشار زیان وارد شده است. البته در صورتی که بنیاد شهید مخفی کاری را رها کرده و آمارها را علنی کند با دقت کامل می توان درباره زیان وارد شده اعلام نظر کرد.

 

ع. ح. اردکانی

 a.ardakani59@yahoo.com

پایان خبر/