این پدیده نوظهوردولت تدبیر و امید که به واسطه ارتباطات و حمایت خاص معاون اول رئیس جمهور به چنین جایگاهی رسیده است که برخلاف قانون مصوب درخصوص ممنوعیت دوشغله بودن مدیران شرکت های دولتی علاوه بر مدیرعاملی گروه توسعه ملی به عنوان عضو موظف هیئت مدیره بورس تهران منصوب شده بود.
تهران – تیترایران/دی ماه سال ۹۷ بود که سید مهدی سدیدی بعد از انتقال غریب پور مدیرعامل سابق گروه توسعه ملی به وزارت صمت به عنوان مدیرعامل جدید این گروه منصوب شد تا فصل تازه ای در سیستم رانتی کشور رقم بخورد.
برای سدیدی ۱۸ ماه  کافی بود تا از جایگاهی به عنوان کارشناس به سمت های بالاتری همچون معاونت اقتصادی و بعدتر مدیرعاملی گروه توسعه ملی ارتقا یابد و ره صد ساله را یک شبه طی کند؛ کاری که این روزها کمتر کسی توانایی آن را دارد. اما به هر حال وقتی پای رانت و بند پ در میان باشد انگار هیچ سدی را جلودار هیچ سیلی نیست حتی اگر یک کارشناس ساده بخواهد مدیرعامل یکی از ۱۰ شرکت بزرگ ایران در حوزه سرمایه گذاری شود.
سدیدی  که کارشناسی بازرگانی خوانده است، کار مالی و حرفه ای  خود را از سازمان خصوصی سازی به عنوان کارشناس قیمت گذاری شرکت های قابل واگذاری آغاز کرد و به عنوان عضوی از تیم میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی رییس سابق سازمان خصوصی سازی که چندی پیش به حکم مرجع قضایی بخاطر واگذاری پر از حاشیه و رانتی بنگاه‌هایی مانند آلومینیوم المهدی هرمزگان، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان، شرکت کشت و صنعت مغان، کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در شوش، مجتمع گوشت اردبیل و موارد دیگر و حواشی بسیار آن بازداشت شد، بوده و پس از ورود به گروه توسعه ملی به مدت کوتاهی به مقام مدیرعاملی دست یافت.
او پس از انتصاب به مقام مدیرعاملی توسعه ملی پای افراد مشکوک و معلوم الحالی را به عنوان اعضای تیم مدیریتی خود به این مجموعه باز کرد که در مدت کوتاهی ضررهای مالی بسیاری را به مجموعه توسعه ملی وارد کردند.
از این اشخاص میتوان به علیرضا کدیور، صادق الحسینی و علیرضا باغانی نام برد که  در مدت کوتاهی با همکاری اشخاص خارج از مجموعه مانند بغدادی، وداد حسینی، کوشی، آقاجانی، اخوان آرامی و… با دستکاری بازار سرمایه به کسب سودهای کلان با بهره گیری از سرمایه گروه توسعه ملی و دادن نوسان به بازار سرمایه دست یافتند.
این پدیده نوظهوردولت تدبیر و امید که به واسطه ارتباطات و حمایت خاص معاون اول رئیس جمهور به چنین جایگاهی رسیده است که برخلاف قانون مصوب درخصوص ممنوعیت دوشغله بودن مدیران شرکت های دولتی علاوه بر مدیرعاملی گروه توسعه ملی به عنوان عضو موظف هیئت مدیره بورس تهران منصوب شده بود.
آنطور که منبع آگاهی در این حوزه اعلام کرده: با تحلیل معاملات صورت گرفته در بازار بورس که گروه توسعه ملی چه به عنوان فروشنده و چه به عنوان خریدار در آن نقش داشته است با همکاری حلقه سدیدی با سفته بازان خارج از گروه و برخلاف مقررات بازار سرمایه و قانون تجارت مبنی بر خلاف بودن ایجاد حباب در بازار بورس و همچنین افزایش حاکمیت گروه هایی مانند مجموعه توسعه ملی بر بنگاه های تولیدی در یک سال گذشته با سیاست گذاری سفته بازان و جمع آوری اوراق ۱۲ سهم موثر در بازار مانند صنایع بهشهر و بانک اقتصاد نوین در پایین ترین رقم ممکن و بعد ایجاد شوک به بازار برای افزایش قیمت ها و در مرحله بعد با مدیریت حلقه سدیدی در فروش این اوراق به گروه توسعه ملی ، آن هم در شرایطی که هیچ کارشناس و کارگزار بازار سرمایه توصیه ای مبنی بر خرید سهم حباب دار را نمی کند و در نتیجه آن پس از شکست حباب ها گروه توسعه ملی دچار ضرر هنگفتی شد و اشخاصی مانند بغدادی و آرامی و ودادحسینی از سودی بلاغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان در ظرف کمتر از شش ماه بهره مند شدند. این مسئله با دو هدف صورت پذیرفته اول کسب سود از حباب ایجاد شده و بعدتر  افزایش سهم مدیریتی گروه توسعه ملی برای دراختیار گرفتن جایگاه های هیئت مدیره و مدیر عاملی در راستای انتصاب اشخاص وابسته به این جریان در این جایگاه ها.
متاسفانه ما با یک حلقه اقتصادی روبرو هستیم که ابتدا به ساکن با فساد در بازار سرمایه اولا اقدام به کسب سود نامشروع کرده اند و بعدتر با برنامه ریزی اقدام به اجرای سیاست زمین سوخته در حوزه اقتصاد  می نمایند ، از اعضای این حلقه می توان به سدیدی، باغانی و ….نام برد که در قالب وزارت اقتصاد و امور دارایی جمع شده اند.
از افراد دیگری که رابط سیاسی سدیدی بوده و برای او لابی سیاسی می پردازند میتوان از حسین قاسمی برد؛ قاسمی توسط سدیدی به عنوان عضو هیئت مدیره توسعه ملی منصوب شده است و از نزدیکان  است که طبق اظهارات مطلعین نزدیک به سدیدی نامبرده جلساتی را بین جهانگیری و سدیدی در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار کرده است.
شرکای پدیده نوظهور تدبیر و امید
صادق الحسینی : فارق التحصیل اقتصاد از دانشگاه تهران و سیاست گذاری عمومی از دانشگاه مکسمول آمریکا است که چندسالی را هم در آن کشور زندگی کرده و در سال ۹۳ به ایران بازگشت. نامبرده فرزند الحسینی نماینده اراک در دور سوم مجلس است، او پس از بازگشت به ایران با حمایت جهانگیری مدتی در وزارت کار و رفاه و پس از آن گروه سرمایه گذاری بیمه ایران مشغول به کار می شود که مدتی هم  در همین مجموعه به عنوان مدیر منصوب میشود، پس از انتصاب سدیدی به عنوان مدیرعامل گروه توسعه ملی نامبرده به عنوان مدیر گروه صنایع بهشهر (هلدینگ صنایع غذایی ) منصوب می شود. همچنین الحسینی مدتی به عنوان فعال رسانه ای عرصه اقتصاد مشغول به کار بوده که همچنان سایت خبری و تحلیلی اقتصاد آنلاین از مجموعه رسانه ای تحت پوشش اوست.
علیرضا باغانی : سردبیر و مسئول سایت بورس ۲۴ یکی از بزرگترین سایت های اطلاع رسانی حوزه بازار سرمایه با بالای بیش از ۲۰ میلیون مخاطب است،  باغانی که نقش مشاوره را در مجموعه هلدینگ رسانه ای دنیای تابان اقتصاد به ریاست علیرضا بختیاری برعهده دارد پس از انتصاب سدیدی به عنوان مدیرعامل گروه به عنوان  مشاور رسانه ای مدیرعامل و مجموعه گروه توسعه ملی منصوب شد.
شاهین چراغی : دارای مدرک ارشد مدیریت مالی و پس از انتصاب سدیدی به عنوان مدیرعامل گروه توسعه ملی چراغی به عنوان نماینده گروه در بورس کالا منصوب شده است ، وی صاحب یک کارگزاری بورس در لندن است که رابط بازار سرمایه ایران با انگلستان است با عنوان عصر ایران همچنین چراغی صاحب کارگزاری مهرآفرین در ایران نیز بوده است. همچنین بعداز استعفای عبده تبریزی از هیئت مدیره بورس چراغی به عنوان جایگزین تبریزی منصوب می گردد.
علاوه براین اشخاص که در خود مجموعه به همکاری مستقیم با سدیدی مشغول بوده و هستند  افرادی مانند بغدادی، وداد حسینی، کوشی، آقاجانی و اخوان آرامی هم به عنوان فعالان اقتصادی و دلالان بازار سرمایه در حال همکاری با سدیدی هستند که آخرین نفر(آرامی) به عنوان مشاور مدیرعامل گروه توسعه ملی در حوزه پورتفوی بورس مشغول به کار است.
همچنین از دیگر مشاوران سدیدی میتوان به سلطانی دارای فوق لیسانس هوافضا و همچنین میرمحمدی مدیر روابط عمومی مجموعه اشاره کرد که میرمحمدی دارای نسبت خانوادگی با سدیدی است.
لازم به توضیح است؛ تلاش برای مختل ساختن اقتصاد ملی ایران برنامه ای است که به طور مشخص از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ براساس برنامه ضربه پذیر ساختن ایران و از این طریق تغییرات رادیکال درون ساختار سیاسی با هدف نرمال ساختن کشورمان (براساس خواست آمریکایی ها) به صورت پیوسته و ممتد دنبال شده است. این طرح براساس برنامه مهار اتحاد جماهیر شوروی و دکترین فشار حداکثری که در دوران ریاست ریگان بر کاخ سفید به شوروی سابق تحمیل شد در اتاق های فکری مانند انستیتو واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک بر علیه کشورمان ایران تدوین شده است. این راهبرد همان چیزی است که ریچارد نفیو در کتاب هنر تحریم خود از آن با عنوان ضربات دردآور یاد کرده بود و غایت آن را ضعیف ممتد اقتصاد و شریان های حیاتی کارآفرینی، تولید و… میدانست که در دوره اوباما هم علیه جمهوری اسلامی اعمال شده بود.
اما نکته جالب درخصوص این راهبرد همراهی ناخواسته یا شاید عامدانه برخی از افراد وابسته به جریان های سیاسی خاص که در عرصه مدیریت کلان اقتصادی بنگاه های دولتی و موسسه های مالی حضور دارند، با این سیاست ضد اقتصادی علیه کشورمان است. این افراد به انحای مختلف با دستکاری و استفاده از موقعیت شغلی به ترتیبات سالم اقتصادی ضربه زده و با بهره برداری از این فرصت به جمع آوری ثروت های هنگفت و بادآورده ای می پردازند که به عنوان پول کثیف و سمی می تواند برای موفقیت های بعدی جریان سیاسی مورد حمایت این اشخاص مورد  بهره برداری واقع شود.
در این زمینه طبق اطلاعات به دست آمده از منابع آگاه یکی از این موسسه های اقتصادی مورد اشاره که در طول یکسال و نیم گذشته شاهد سیاست گذاری های نادرست بوده است و توسط یک حلقه مدیریتی که از دولت تا وزارت اقتصاد و همچنین هدف مورد بررسی ما یعنی گروه سرمایه گذاری ملی بسط پیدا کرده، مورد استفاده قرارگرفته است.
همچنین گروه توسعه ملی، شرکت سرمایه گذاری زیرمجموعه بانک ملی است که در تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۷۰ به صورت شرکت سهامی عام تأسیس و در تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۱۳۷۱ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیردولتی به ثبت رسیده ‌است. شرکت در ابتدا با نام سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران شناخته می‌شد ولی در سال ۱۳۸۹ نام شرکت به شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی تغییر کرد.
سرمایه اولیه شرکت مبلغ یک صد میلیارد ریال بوده که در چندین مرحله افزایش یافته و نهایتاً در سال ۱۳۹۳ به ۶٬۵۰۰ میلیارد ریال رسیده‌است. در سال ۱۳۹۴ به استناد مصوبه مجمع عمومی عادی فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ و همچنین مصوبه هیئت مدیره شرکت، مورخ ۱۳۹۴/۰۶/۲۱ سرمایه شرکت به ۱۶٬۲۵۰ میلیارد ریال افزایش یافت.
شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در سال‌های اخیر از لحاظ رتبه‌بندی مالی در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر کشور از سوی سازمان مدیریت صنعتی قرار گرفته‌است. همچنین در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر سال ۱۳۹۳ برای معرفی غول‌های اقتصادی ایران، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در فهرست یکی از ۱۰ شرکت پیشرو قرار گرفت. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر ایران طی چهار سال اخیر است. طبق آخرین فهرست ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس تهران که برای ۳ ماهه سوم سال ۱۳۹۷ منتشر شده‌است، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در فهرست ۱۰ شرکت چهارم قرار دارد. از دی ماه ۹۷، سید مهدی سدیدی مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی را بر عهده دارد.
سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی یک شرکت کنگلومرا (شرکت خوشه‌ای) است که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و این شرکت خوشه ای خود از چند هلدینگ (شرکت مادر) به نام های؛ شرکت پتروشیمی شازند، شرکت توسعه صنایع بهشهر، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو)، سرمایه‌گذاری توسعه ملی، شرکت ایران ترانسفو، گروه صنعتی بارز و سرمایه‌گذاری شفادارو تشکیل شده است که از صندوق بازنشستگی وظیفه و ازکارافتادگی کارکنان بانک‌ها ۷ درصد، شرکت خدمات مدیریت سرمایه مدار ۲ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر ۱ درصد،  شرکت بیمه ایران ۱ درصد و شرکت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ۱ درصد به عنوان سهامداران این گروه می توان نام برد.